پرش به


تصویر

برنامه ریزی تولید در یک نگاه

برنامه ریزی تولید Production Planning BOM MPS OPC

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 soroush.masoudi

soroush.masoudi

  ناظر سایت

 • مدیران
 • ستارهستارهستارهستارهستاره
 • 340 ارسال
 • اهل کدوم شهری؟تهران
 • دانشگاه محل تحصیل:
  علم و صنعت ایران
 • رشته تحصیلی - گرایش تحصیلی:
  مهندسی صنایع-تکنولوژی صنعتی
 • آخرین مدرک تحصیلی:
  لیسانس
 • سال ورود به دانشگاه:
  ۱۳۸۴

ارسالی شنبه ۱۶ دي ۹۶ - ۱۴:۴۵:۰۴

🗂 برنامه ریزی تولید در یک نگاه
 
اگر به عنوان یک مهندس صنایع در حوزهٔ برنامه‌ریزی تولید مشغول به کار شدید برای انجام وظایف خود به چند چیز نیاز دارید :
 
1. سیاههٔ مواد یا BOM
2. سربرنامهٔ تولید یا MPS
3. نمودار OPC
4. اطلاعات مربوط به زمان‌سنجی و ظرفیت ماشین‌آلات
5. یک سیستم کدینگ
6. اطلاعات تمام موجودی‌ها اعم از مواد اولیه، محصول در جریان ساخت و محصول نهایی
 
⚙️ دو حالت وجود دارد :
 
1. کارخانه،‌ موارد یادشده را از قبل دارد‌ که در این حالت کار شما بسیار ساده خواهد بود.
 
2. اطلاعات فوق موجود نیست یا ناقص است که باید آن‌ها را تهیه یا تکمیل کنید. در ادامه به کوتاهی هر یک را برمی‌رسیم : 
 
📌 سربرنامهٔ تولید
 
سربرنامهٔ تولید یا MPS یعنی اینکه شما در یک بازهٔ مشخص چقدر باید تولید کنید. که این مورد نیز خود دو حالت دارد : 
 
1. سربرنامهٔ تولید توسط شرکت یا شرکت‌های مشتری تهیه می‌شود. مثلا سربرنامهٔ تولید شرکت‌های قطعه‌ساز بر اساس نیاز شرکت‌های خودروساز تدوین می‌شود. برای نمونه شرکت ایران‌خودرو از شرکت شما ماهانه ۱۰۰ عدد از یک قطعه را می‌خواهد که این می‌شود سربرنامهٔ تولید. یعنی شما می‌دانید در ماه چقدر باید تولید کنید.
 
2. در شرکت‌های فروش‌محور - که محصولات را برای عرضه در بازار تولید می‌کنند - سربرنامهٔ تولید بر اساس پیش‌بینی تدوین می‌شود. مثلا داده‌های فروش چند ماه گذشته را از واحد فروش می‌گیرید و با یکی از روش‌‌های پیش‌بینی میزان فروش ماه یا دورهٔ پیش رو را پیش‌بینی می‌کنید. این مقدار می‌شود MPS شرکت شما.
 
📌 سیاههٔ مواد یا BOM
 
سیاههٔ مواد یا Bill Of Matetial می‌بایست برای تک تک محصولات موجود باشد. سیاههٔ مواد، هر محصول را به اجزاء سازندهٔ آن فرومی‌شکند و ضریب مصرف هر کدام را تعیین می‌کند. مثلا محصول IE از سه قطعه A با ضریب مصرف دو (یعنی در هر IE دو قطعه A بکار می‌رود) و B و C با ضرایب مصرف ۱ و ۳ شکل می‌گیرد. تهیهٔ سیاههٔ مواد برعهدهٔ واحد مهندسی است.
 
📌 نمودار OPC
 
این نمودار تمامی مراحل ساخت محصول را نشان می‌دهد. تهیه این نمودار می‌تواند به طور مشترک توسط واحدهای مهندسی و صنایع صورت بگیرد. برای رسم OPC می‌توانید از نرم‌افزار ویزیو کمک بگیرید.
 
📌 اطلاعات زمان‌سنجی فرآیندها و ظرفیت‌سنجی ماشین‌آلات
 
جمع‌آوری اطلاعات زمان‌سنجی فرآیندها و ظرفیت‌سنجی ماشین‌آلات برعهدهٔ واحد صنایع می‌باشد‌. هدف از تهیهٔ این اطلاعات برنامه‌ریزی جهت تولید است. یعنی با زمان‌سنجی فرآیندها، ظرفیت تولید روزانه و ماهانه را مشخص می‌کنیم. به عنوان مثال اگر یک ماشین روزانه ۷ ساعت در دسترس باشد و مدت زمان عملیات یک قطعه بر روی آن ۵ دقیقه باشد، ماشین مذکور روزانه می‌تواند ۸۴ قطعه تولید کند. یعنی ظرفیت این ماشین ۸۴ قطعه در روز است و تولید بیش از این مقدار نیازمند تدابیر دیگری از جمله بهبود زمان عملیات یا اضافه کاری است.
 
📌 سیستم کدینگ و اطلاعات تمامی موجودی‌ها
 
وجود یک سیستم واحد برای کدگذاری قطعات در هر کارخانه الزامی است. اگر می‌خواهید حساب و کتاب موجودی‌ها را داشته باشید باید از یک نرم‌افزار انبارداری استفاده کنید و استفاده صحیح از چنین نرم‌افزاری منوط به کدگذاری قطعات است. اگر در درست بودن مقادیر موجودی‌ها تردید دارید ناچار به انبارگردانی - شمارش تمامی قطعات - خواهید بود.
 
☝️ خلاصه اینکه :
 
با در دست داشتن MPS و سیاههٔ مواد (BOM) می‌توان میزان موردنیاز مواد اولیه را برآورد نمود و با استفاده از سیستم MRP یا نقطه سفارش، در زمان مناسب اقدام به سفارش مواد اولیه نمود. همچنین با تحت کنترل داشتن موجودی‌ها (مواد اولیه، محصولات نیم‌ساخته، محصول نهایی و ...) و نیز هماهنگ بودن با واحد فروش می‌توان میزان فروش از دست‌رفته را کاهش داد و از مواجهه با کسری مواد جلوگیری نمود. فزون بر این با بهره‌گیری از اطلاعات سربرنامهٔ تولید و مقادیر زمان‌سنجی می‌توان تعداد کارگران موردنیاز را مشخص کرد.
 
معمولا در همه جای دنیا برنامه‌ها آن‌گونه که روی کاغذ نوشته می‌شوند به پیش نمی‌روند و همواره با انحراف‌هایی همراه هستند. یکی از شاخص‌هایی که باید بصورت روزانه و ماهانه بررسی و به مدیریت گزارش شود، شاخص‌ انحراف از تولید است. انحراف از تولید یعنی تفاوت برنامهٔ تولید و تولید واقعی.
☝️ تسلط به آفیس به ویژه اکسل فراموش نشود.
 
نوشته شده توسط آقای مهندس مجتبی ذوالفقاری
منبع: کانال تلگرامی برنامه ریزی تولید کاربردی
 
 
 
 

 • fatemeh mir این پست را پسندیده استموضوعات مشابه Collapse
همچنین به برنامه ریزی تولید, Production Planning, BOM, MPS, OPC نیز برچسب خورده است

0 کاربر در حال خواندن این تاپیک است